Wynik badania MR

Answered
0
0

Dzień dobry. Proszę o interpretacje wyniku badania rezonansu. Objawy: notoryczne bóle głowy, bóle kręgosłupa szyjnego, ogólne osłabienie, duszności, rwa kulszowa podrażnieniowa.

 

MR kręgosłupa szyjnego w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych.

Wysokość trzonów zachowana.

Cechy spłycenia fizjologicznej lordozy podczas badania.

Na poziomie C5-C6-C7 zmiany zwyrodnieniowe w krążkach – cechy ich odwodnienia.

Na poziomie C2-C3, C3-C4 istotnych zmian nie widać.

Na poziomie C4-C5 centralna protruzja krążka na ok. 1,5mm z cechami spłycenia zachyłków korzeniowych.

Na poziomie C5-C6 centralna protruzja krążka na ok. 2mm z cechami modelowania worka oponowego, ale bez przylegania do przedniej powierzchni rdzenia, ze spłyceniem zachyłków korzeniowych, z wnikaniem do otworów międzykręgowych. Kanał kręgowy w wym a-p do 11,5mm.

Na poziomie C6-C7 centralna i nieco bardziej prawostronna protruzja krążka na ok. 3,6mm, bez cech przylegania do przedniej powierzchni rdzenia, z cechami spłycenia zachyłków korzeniowych. Kanał kręgowy w wym a-p do 9,5mm.

Rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych, bez cech pogrubienia.

MR kręgosłupa lędźwiowego wykonane w sekwencji TSE, SE, w obrazach T1 i T2 zależnych w obu płaszczyznach.

Lordoza lędźwiowa spłycona, z niewielką lewo wypukłą skoliozą. Wysokość i sygnał trzonów zachowane. W trzonie L1 i Th11 guzki Schmorla.

Na poziomie L1/L2 grzbietowe dwuboczne uwypuklenie materiału krążka międzykręgowego spłycające zachyłki boczne, nie można wykluczyć drażnienia korzeni L2, bez stenozy kanałowej. Ślad płynu w stawach międzywyrostkowych.

Na poziomie L2/L3 grzbietowe dwuboczne uwypuklenie krążka międzykręgowego spłycające lewy zachyłek boczny z drażnieniem korzenia L3 i płynem w stawie międzywyrostkowym lewym.

Na poziomie L3/L4 grzbietowe dwuboczne, większe na stronę lewą, uwypuklenie krążka międzykręgowego drażniące korzeń w zachyłku bocznym lewym bez stenozy kanałowej. Płyn w stawach międzywyrostkowych.

Na poziomie L4/L5 grzbietowe centralne uwypuklenie krążka międzykręgowego i drażnienie korzeni L5, bardziej po stronie lewej bez stenozy kanałowej. Płyn w stawach międzykręgowych.

Stożek rdzenia o prawidłowym sygnale w badaniu.

Wniosek: grzbietowe uwypuklenia krążków międzykręgowych w odcinku lędźwiowym kręgosłupa z drażnieniem korzeni rdzeniowych bez ewidentnych cech zwężenia kanału kręgowego.

 

Dziękuję, pozdrawiam.

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry!

Bez znajomości całości Pani/Pana wywiadu trudno wydawać jakiekolwiek wiążące opinie.

Ze względu na wielopoziomowe zmiany i odcinkowe miejscowe drażnienie korzeni nerwowych

+ objawy, które Pan/Pani wymienił/a można sądzić, że rwa kulszowa, jak i bóle głowy mogą mieć związek z drażnieniem korzeni nerwowych oraz uciskiem na worek oponowy.

Proponuję przyjąć następujący model działania:

  1. Umówić się na wizytę do neurochirurga z doświadczeniem w chirurgii kręgosłupa (u nas np. dr Wądek), aby uzyskać informację czy zmiany kwalifikują się do leczenia operacyjnego.
  2. Jeżeli nie będą się kwalifikowały to trzeba pomyśleć w pierwszej kolejności o mądrej rehabilitacji i fizjoterapii.

Współpracujemy z takimi fizjoterapeutami, także w razie braku konieczności leczenia operacyjnego możemy śmiało kogoś polecić i zasugerować dalsze leczenie. Zapraszam do kontaktu.

Pozdrowienia!

lek. med. Podsiadło Mikołaj

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.