Wiązadła w kolanie

Answered
0
0

Dzień dobry, doznałem urazy na nartach w lutym, dziś otrzymałem wyniki rezonansu magnetycznego, ale niestety w przeciągu  następnego tygodnia nie mam możliwości wizyty u ortopedy, co można wywnioskować z poniższych wyników? Wymagany będzie jakiś zabieg/operacja? Powinienem odciążyć kolano czy wręcz przeciwnie zacząć wzmacniać? Jak poważne są uszkodzenie?…

 

Dane z wywiadu: uraz w połowie lutego

Badanie MR stawu kolanowego prawego,sekwencje TSE/ PD; FFE/T2*; STIR;SPAIR w trzech płaszczyznach oraz styczne celowane na ACL

 

W przedziale przy środkowym śladowe śródłąkotkowe zmiany degeneracyjne w strefie 1 pogranicza rogu tylnego i  trzonu MM, bez widocznych pęknięć. Poza tym MM i powierzchnie obciążane chrzęstno-kostne w normie.

 

W przedziale bocznym LM w normie. Obrzęk przedniej krawędzi LTC – po stłuczeniu? Poza tym powierzchnie obciążane chrzęstno-kostne w normie.

 

ACL nieco obrzęknięte w odcinku dalszym – możliwe zmiany po niewielkim uszkodzeniu I st lub odczynowe, poza tym ACL o prawidłowym przebiegu i zachowanej ciągłości .

PCL o prawidłowym sygnale i zachowanej ciągłości i prawidłowym  przebiegu.

MCL z cechami naderwania w części głębokiej łąkotkwo-udowej – naderwane pasmo pogrubiałe, obrzęknięte – niekorzystna przebudowa blizny.

LCL z kompleksem torebkowo-więzadłowym kąta tylno-bocznego, ścięgno mięśnia dwugłowego i podkolanowego o zachowanej  ciągłości i prawidłowym sygnale.

Niewielki  obrzęk przyczepu  śc m póbłoniastego; ślad obrzęku wzdłuż ścięgien mięśni półścięgnistego, krawieckiego i smukłego oraz w okolicy gęsiej stopki; ślad wysięku w kaletce gęsiej stopki – zmiany przeciążeniowe/odczynowe.

 

Rzepka typu II o prawidłowym położeniu w osi długiej kolana, staw rzepkowo-udowy kongruentny. Górny kąt chrzęstny powierzchni rzepkowej kości udowej 152 st.

TT-TG 11mm.

Chrząstka stawu rzepkowo-udowego bez widocznych patologii.

Zmiany degeneracyjne z drobnymi entezofitami i niewielkim obrzękiem przyczepu rzepkowego śc m czworogłowego uda, poza tym cięgno w normie. Odczynowy obrzęk ciała tłuszczowego nadrzepkowego przedniego.

Troczki rzepki, w. rzepki i pasmo biodrowo-piszczelowe w normie.

Ilość płynu w jamie w jamie stawowej w granicach normy, błona maziowa bez patologii. Widoczny niepogrubiały fałd maziowy przyśrodkowy.

Dół podkolanowy bez zmian.

 

Kilka drobnych 3-4 mm wysp kostnych w obrębie MFC i LTC.

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry,

zmiany opisane w rezonansie odpowiadają przebytemu urazowi skrętnemu stawu kolanowego. Wydaje się, że najważniejsze struktury stawu nie zostały uszkodzone. Niemożliwym jest jednak ocenić pełny stan miejscowy jedynie na podstawie samego badania obrazowego. Najrozsądniejszym w Pana przypadku byłoby skonsultować obecny stan na wizycie ortopedycznej, aby nie przeoczyć możliwych powikłań po przebytym urazie.

z poważaniem

lek. med. Karol Pałka

 

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.