Uszkodzenie ACL - czy kwalifikuje się do leczenia metodą Internal Bracing?

Answered
0
0

Dzień dobry

W dniu 20.02.2018   w wyniku upadku na nartach skręciłem lewy staw kolanowy.  Po kilku dniach ból i obrzęk ustąpił,  nie odczuwam bólu przy chodzenia, ruchomość w stawie kolanowym w pełnym zakresie,  bez niestabilności stawu kolanowego.  W dniu dzisiejszym  tj 01.03.2018 mija  9 dzień od urazu

W dniu 23.02.2018 wykonano MR  tego kolana –  cytuje opis radiologa ” więzadło krzyżowe przednie w górnym odcinku o podwyższonym sygnale, nieregularne, cechy znacznego uszkodzenia, naderwania”, pozostałe elementy stawu kolanowego bez zmian patologicznych.

Czy ten opis uszkodzenia  więzadła krzyżowego przedniego  kwalifikuje mnie do rekonstrukcji ACL metoda Internal Bracing – z opisu nie wynika chyba jednoznacznie czy  naderwany jest przyczep czy tez więzadło uszkodzone  w jest w swoim przebiegu.  Jakie badanie powinienem wykonać aby ustalić czy kwalifikuję się do tej metody leczenia?

 

Pozdrawiam

Jacek Śliwa

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry,

w Pana przypadku, przy wysokoenergetycznym urazie skrętnym stawu kolanowego, mogło dojść do uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego (ACL), na co wskazuje również opis badania rezonansu magnetycznego. Jeśli faktycznie ACL jest niewydolny rozsądnym jest wykonanie zabiegu rekonstrukcji więzadła. Aby mieć pewność co do decyzji o operacji sugeruję umówić się na wizytę lekarską celem dokładnego zbadania cech niestabilności stawu kolanowego. Jeśli zajdzie potrzeba możemy również zlecić podczas wizyty wykonanie badanie rezonansu magnetycznego na tzw. „platformie”, dzięki czemu możemy uzyskać bardziej szczegółowe informacje czy więzadło krzyżowe przednie podczas pełnego napięcia spełnia swoją funkcję. Podsumowując – konieczna jest wizyta lekarska, a ewentualny zabieg rekonstrukcji i jego rodzaj uzależniony od testów klinicznych oraz aktualnego stanu ACL.

Z wyrazami szacunku,

lek. Karol Pałka

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.