Urazy stawów kolanowych

Answered
0
0

Witam! We wrześniu 2017 roku w trakcie wykonywania pracy wychyliłem lewą nogę do przodu jednocześnie zapierając się na prawym kolanie. Wówczas to poczułem przeszywający trzask, a w następstwie tego ostry ból po zewnętrznej stronie prawego kolana. W ciągu następnych kilku dni miałem problem przy zdejmowaniu buta, wyproście nogi lub zginaniu jej. Po upływie kilku miesięcy mogłem zakładać buta na prawą nogę lecz w dalszym ciągu po przejściu czasami niewielkiego dystansu pojawia się sztywnienie i zwiększony ból promieniujący w dół prawego kolana. Lekarz ortopeda po przeprowadzonym badaniu USG we wrześniu br. stwierdził:

„W obrazie ultrasonograficznym prawego stawu kolanowego stwierdza się w obrębie rogu tylnego i części tylnej ML szczelinowate pęknięcie, które w badaniu dynamicznym ulega wyraźnemu poszerzeniu. W obrębie kłykcia kości udowej prawej chondomalacja III. MM, MPFL, LPFL, MCL, LCL, ITT, PFJ, pozostałe pokrywy chrzęstne dostępe w badaniu zmian w USG nie wskazują. Zachyłek nadrzepkowy, kaletki podrzepkowej, podrzepkowa brzuchato-półbłoniasta wolne od wysięku.”

W konsekwencji czego zakwalifikował mnie do leczenia operacyjnego – artroskopowej meniscektomii łąkotki bocznej.
W trakcie oczekiwania na zabieg postanowiłem skonsultować się jeszcze z innym ortopedą który to skierował mnie na powtórne badanie USG tego stawu. W czasie powtórnie przeprowadzonego badania USG lekarz ortopeda radiolog stwierdził brak zmian w tym stawie kolanowym i wykluczył uszkodzenie łąkotki.
Lekarz kierujący dodatkowo skierował mnie na badanie rezonansu magnetycznego prawego kolana. Termin tego badania mam na 15 grudnia, więc muszę czekać na jego wynik. Kolano w dalszy ciągu przy jego obciążaniu lub dłuższym chodzeniu mocno mnie boli.

W okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny obszar wielotorbielowaty o śr. ok. 18mm – może sugerować obecność częściowego

W trakcie trwania dolegliwości bólowych po urazie w prawym stawie kolanowym zacząłem dodatkowo obciążać swoje lewy staw kolanowy, który to w kwietniu br.zaczął bardzo boleć. Po wizycie w gabinecie ortopedycznym, przeprowadzonym badaniu rezonansu magnetycznego na które to zostałem skierowany z tego gabinetu wykazało w październiku br taki obraz:

„Badanie MR stawu kolanowego lewego w sekwencji SE w obrazach T1 i T@ zależnych oraz PDW, Spair w projekcji poprzecznej, strzałkowej i czołowej.

W okolicy przyczepu głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki widoczny obszar wielotorbielowaty o śr. ok. 18mm – może sugerować obecność częściowego uszkodzenia(tło pourazowe?).
Więzadła krzyżowe o zachowanej ciągłości i niezmienionej intensywności sygnału.
Szpara stawu kolanowego, szczególnie od strony przyśrodkowej jest nieco węższa.
Łąkotka przyśrodkowa jest ścieńczała z obecnością pasmowatych obszarów o wyższym sygnale,
głównie w obrębie rogu tylnego – obraz przemawia za uszkodzeniem, w badaniu bez ewidencyjnych cech
przerwania ciągłości.
Łąkotka boczna nieco ścieńczała o niezmienionym sygnale.
Więzadła poboczne niezmienione.
Ognisk obrzęku szpiku w ujętym fragmencie kośćca nie uwidoczniono.
W obrębie końca dalszego trzonu kości udowej widoczny jest obszar o wym. 12x6mm w przekroju
czołowym o niskim sygnale w obrazach T1 i T2 zależnych – obraz może odpowiadać obecności drobnego chrzęstniaka śródkostnego”

Dodam tylko że dolegliwości lewego kolana trochę zmalały i nie odczuwam ich już tak mocno jak jeszcze kilka miesięcy wcześniej.

Proszę o możliwą ocenę wyników przeprowadzonych dotychczas badań obydwu stawów kolanowych ponieważ na chwilę obecną nie wiem czy potrzebna jest ingerencja inwazyjna w postaci artroskopii któregoś ze stawów kolanowych, a bardzo martwi mnie cała sytuacja z bolącym prawym kolanem.

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry,

Wydaje mi się, że przez pomyłkę brakuje w pytaniu opisu MR kolana prawego, o które pacjent pyta.

Proszę o uzupełnienie i ponowne przesłanie.

z poważaniem

lek. med. Podsiadło Mikołaj

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.