Uraz stożka rotatorów

Answered
0
0

Jakie ćwiczenia siłowe negatywnie wpływają na ścięgna i nie powinny być wykonywane? Ponad 2 miesiące temu miałem operowane 3 ścięgna: m. nadgrzebieniowego (zerwane całkowicie – zastosowano 2 implanty metodą Speed Bridge), m. podgrzebieniowego (w większości naderwane – zastosowano 2 implanty metodą Speed Bridge) oraz uszkodzone ścięgno m. podłopatkowego (zastosowano 1 implant). Urazy powstały na przestrzeni kilkudziesięciu lat uprawiania sportu siłowego. Czy można wrócić po takim urazie do uprawiania sportu wyczynowego w kategorii weteranów – mam aktualnie 56 lat?

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry,

Niestety na to pytanie nie uda mi się w sposób zadowalający odpowiedzieć przez internet.

Po pierwsze musi Pan wiedzieć, że proces wgajania ścięgna do kości trwa 4-6 m-cy i jest to okres w którym ścięgna i mięśnie jedynie stymulujemy do pracy poprzez specyficzny protokół rehabilitacyjny i jest to okres w którym wszelkie siłowe ćwiczenia są wręcz zakazane.

Po okresie pooperacyjnej rehabilitacji osobą, która powinna odpowiedzieć na pytanie dotyczące levelu sportu, który powinien pan uprawiać jest lekarz prowadzący/ operujący. Czynnikami które mają znaczenie jest: stopień uszkodzenia ść m nadgrzebieniowego oraz degeneracja tłuszczowa mięśni która powstała po zerwaniu ścięgien oraz to czy ścięgna udało się doszyć anatomicznie bez napięcia czy trzeba było stosować pewne techniki by w ogóle ścięgna doszyć na swoje miejsce.

Domyślam się, że spodziewał się Pan bardziej konkretnej odpowiedzi, jednak bez zdjęć śródoperacyjnych oraz rezonansu przedoperacyjnego i kontrolnego po 12 miesiącach ani ja ani żaden innych specjalista chirurgii barku nie określi precyzyjnie powrotu do sportu.

z poważaniem

lek. med. Laprus Hubert

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.