witam,
mam 29 lat i w zeszłym roku (październik) po raz 4 skręciłam staw skokowy.
wynik usg (po zakończonym leczeniu- 5 zastrzyków z kolagenu, brak unieruchomienia) przedstawia się następująco:
nie uwidoczniono prawidłowego więzadła piętowo-strzałkowego – cechy całkowitego zerwania. Ścięgna mięśni piszczelowych, zwłaszcza piszczelowego krótkiego niejednorodne, hipoechogeniczne – po przebytych naderwaniach. W obrębie przedniej części więzadła trójgraniastego uwidoczniono zwapnienie, przednia część więzadła pogrubiona, o obniżonej echogeniczności – po częściowym zerwaniu. Przyczep dalszy mięśnia piszczelowego krótkiego pogrubiony, o obniżonej echogeniczności – cechy naderwania, w tej okolicy uwidoczniono przestrzeń płynową – ganglion? Poza tym w obrębie tkanek miękkich stopy zmian litych ani przestrzeni płynowych nie uwidoczniono.
Czy w obecnym stanie, sama rehabilitacja wystarczy czy należy wykonać rekonstrukcję (sugestia przy wykonywaniu usg)? Ból stawu oraz stopy utrzymuje się od powstania urazu.
- Anna zapytał(a) 2 lata temu
Dzień dobry!
Decyzja zależy od:
- Najważniejszy punkt – Pani oczekiwań tzn. co chciałaby Pani uzyskać.
Sprawny staw na co dzień czy na przykład sprawny staw do sportów zespołowych.
2. Wywiadu: co jest największym problemem – czy ma Pani poczucia niestabilności stawu (,,noga ucieka”) czy może problemem jest głównie ból.
3. Badanie kliniczne czyli czy staw faktycznie jest niestabilny.
Jeśli rehabilitacja to nie może być przypadkowa, a ćwicząca faktycznie priopriocepcję z fizjoterapeutą, jeśli rekonstrukcja to w grę wchodzi naprawa lub rekonstrukcja więzadeł stabilizujących staw skokowy od strony bocznej i następnie ćwiczenia.
Pozdrawiam i zapraszam do kontaktu
- Tamara Ratajczak odpowiedział 2 lata temu
Proszę się zalogować aby przejść dalej.