RM kolana

Answered
0
0

Witam!
Proszę o rozszyfrowanie badania RMI kolana. Nie wiem czy czekać miesiąc na wizytę u ortopedy z NFZ, czy szukać pomocy prywatnej, czy jest potrzeba artroskopii bądź innego zabiegu.
Opis:Badanie prawego stawu kolanowego wykonano w obrazach T1-, T2- zależne w płaszczyznach poprzecznej, strzałkowej i czołowej. Ilość płynu w jamie stawowej zwiększona, grubości do 7mm w zachyłku nadrzepkowym.
ACL cechy zerwania w okolicy przyczepu udowego; kikut więzadła położony na wyniosłości międzykłykciowej, niejednorodny, pogrubiały, o falistym przebiegu włókien.
PCL o zachowanej ciągłości, gładkich zarysach i typowym sygnale, o zmniejszonym napięciu.
MM w obwodowej i pośredniej strefie trzonu i rogu tylnego pozioma szczelina pęknięcia odcinkowo sięgająca części torebkowej i cechy obrzęku/zmian degeneracyjnych.
ML w rogu przednim, trzonie i rogu tylnym pozioma szczelina pęknięcia sięgająca części torebkowej i cechy obrzęku/zmian degeneracyjnych.
Obrzęk śródkostny kłykcia bocznego kości udowej zwłaszcza od strony od strony bocznej oraz tylnej części kłykcia bocznego kości piszczelowej. Podchrzęstne złamanie w przednio bocznej części kłykcia bocznego na obszarze około 7×11 mm z nieznacznym zniekształceniem i zagłębieniem warstwy podchrzęstnej, bez widocznego uszkodzenia chrząstki stawowej w tej okolicy. Nierówności i ścieńczenie chrząstki rzepki, zwłaszcza w części centralnej – zmiany degeneracyjne II/III stopnia. Poza tym chrząstki przedziałów bocznego i przyśrodkowego bez uchwytnych ubytków i pęknięć, grubość w normie.
Podwyższony sygnał i pogrubienie więzadła pobocznego bocznego w okolicy przyczepu udowego – prawdopodobnie jego przebyte naciągnięcie. Poza tym więzadła poboczne o gładkich zarysach, niepogrubiałe, o niezmienionym sygnale. Obraz więzadła i troczków rzepki oraz ścięgna mięśnia czworogłowego uda niezmieniony.
Z góry dziękuję za pomoc w zrozumieniu tego opisu.

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Witam,

Z opisu MRI wynika że są wskazania do leczenia operacyjnego kolana, prawdopodobnie rekonstrukcja lub naprawa ACL oraz naprawa łąkotek. Należy zgłosić się do ortopedy celem kwalifikacji do leczenia operacyjnego.

z poważaniem

lek.med. Ring Rafał

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.