Prośba o pomoc w interpretacji wyników MRI barku

Answered
0
0

Dzień dobry, bardzo prosiłbym o poradę dotyczącą wyniku MR barku lewego.

Opis badania jest następujący:

Badanie MR barku lewego wykonano aparatem 1,5T GE w płaszczyźnie strzałkowej, czołowej i poprzecznej w sekwencji T1, T2 i PD FS, MERGE, STIR.

Dane ze skierowania: podejrzenie uszkodzenia obrąbka

Zmiany zwyrodnieniowe w stawie barkowo-obojczykowym z nierównym zarysem powierzchni stawowych oraz drobnymi obszarami degeneracyjnymi podchrzęstnie zarówno końca barkowego obojczyka jak i wyrostka barkowego. Zmiany zwyrodnieniowe towarzyszą niewielkie obszary obrzęku szpiku kostnego w zakresie końca barkowego obojczyka.

Oś stawu zachowana, ciągłość wiązadeł kurczowo-obojczykowych zachowana.

Przestrzeń podbarkowa o zachowanej wysokości.

Ciągłość ścięgien stożka rotatorów zachowana, ścięgna o prawidłowym przebiegu i niskosygnałowej strukturze.

Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia położone w bruździe, bez zwiększonej ilości płynu w pochewce, w części wewnątrzstawowej o przebiegu typowym, w miejscu wyjścia z bruzdy ścięgno z zaznaczonymi zmianami o charakterze degeneracyjnym śródmiąższowym.

Obrąbek stawowy widoczny na całym obwodzie, bez uchwytnych cech oddzielenia od panewki, w części tylno– górnej obrąbek ze zmianami o charakterze degeneracyjnym.

Ciągłość wiązadeł obrębkowo- ramiennych wydaje się być zachowana, brak zwiększonej ilości płyny w jamie stawowej ogranicza ocenę.

Chrząstki stawowe w stawie ramienno – łopatkowym o zachowanej ciągłości, bez widocznych głębokich ubytków.

Poza opisywanymi zmianami degeneracyjnymi w zakresie stawu AC pozostałe objęte badaniem struktury kostne bez nieprawidłowych sygnałów.

Mięśnie stożka rotatorów o zachowanej objętości.

Objawy bólowe występują przy przednim aktonie barku mniej więcej w obszarze końca obojczyka właśnie i poniekąd w górnej części bicepsa (czyli o ile się nie mylę pokrywa się to mniej więcej z wynikami MR)

Proszę o poradę jak dalej przeprowadzać fizjoterapię tego barku? Które struktury należałoby rozluźniać, które wzmacniać itd. i czy może jeszcze jakieś zabiegi prócz terapii manualnych byłyby zalecane?

Pozdrawiam serdecznie,

Michał

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Witam,

By wydać zalecenia odnośnie rehabilitacji trzeba bark zbadać. Nie leczymy opisów badań obrazowych tylko pacjentów i ich dolegliwości, zapraszam na konsultację.

Z pozdrowieniami

lek. med. Laprus Hubert

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.