Prośba o pomoc!

Answered
0
0

Dzień dobry,

Mam 33 lata, 185 cm wzrostu i ważę 64 kg.
W czerwcu 2018 czyli 10 miesięcy temu podczas ćwiczeń aerobowych (dokładnie podczas skakania naprzemiennie na jednej i drugiej nodze) doszło do urazu objawiającego się nagłym lekkim bólem w kolanie podczas skoku na prawej nodze. Poczułem, że w stawie kolanowym doszło do jakiegoś przemieszczenia. Ból nie był intensywny. Pojawiło się natomiast uczucie zmiany ustawienia tkanek w kolanie, które towarzyszy mi do dzisiaj.

Dodam, że mam płaskostopie. Nie bez powodu jak sądzę uraz pojawił się właśnie w tym kolanie, ponieważ staw skokowy stopy tej nogi był kilkakrotnie zwichnięty i doszło do obniżenia kostki wewnętrznej stopy. Ortopeda zalecił noszenie wkładek ortopedycznych na płaskostopie.

Po urazie natychmiast przerwałem ćwiczenia. Od tej pory do dnia dzisiejszego kolano „strzela” przy każdym pełnym zgięciu kolana (nigdy tak nie było). Dyskomfort z lekkim bólem w kolanie pojawia się podczas chodzenia. Silniejsze przeciążenia do których staram się nie doprowadzać powodują odczuwalny po wewnętrznej stronie rzepki (jakby pod nią) ból. Czasem czuję tam kłucie i szczypanie. Pojawiały się w tych okolicach również niewielkie siniaki. nie potrafię jednak stwierdzić czy pojawiły się w wyniku uderzenia czy są skutkiem urazu.

Ponieważ dolegliwości były w mojej ocenie stosunkowo łagodne, sądziłem że przeciążyłem kolano i problem sam zniknie. Tak się jednak nie stało. Po dwóch tygodniach udałem się do lekarza rodzinnego. Ten natomiast zalecił mi z powodu urazu udanie się na SOR, co też zrobiłem. Niestety na SORze nie wykonano żadnych badań diagnostycznych. Zarzucono mi, że normalnie chodzę, więc powinienem pójść z tym do ortopedy.

Zrealizowałem skierowanie w poradni ortopedycznej tego samego szpitala. Na  wizycie – zdaje się, że miesiąc później – historia się powtórzyła. Bez wykonania RTG lekarz stwierdził, ze kolano jest zdrowe, a jeśli nadal będzie bolało, żebym udał się do ortopedy w przychodni.

Stan kolana nie zmieniał się z upływem tygodni i miesięcy. Stwierdzam że dolegliwości bólowe są większe. Zacząłem też lekko utykać na nogę z powodu bólu mięśni nogi. Są one napięte jakby próbowały rekompensować dysfunkcyjne kolano. Odczuwam również ból z tyłu kolana i czuję tam lekki obrzęk. Delikatny obrzęk jest również nad kolanem lekko z wewnętrznej strony. Zmiany te są jednak naprawdę mało widoczne i nie stałe. Widzę je kiedy patrzę na kolana z góry. Ponieważ odczuwam ból całej nogi usiłuję ją stawiać w różnych pozycjach. Myślę, że to powoduje ból stawu skokowego który się pojawił i ogólne zmęczenie nogi. (Noga jest ciężka i obolała, jakbym nią przeszedł kilkadziesiąt km).

Udałem się na prywatną wizytę z badaniem USG i konsultacją ortopedyczną, ponieważ to jedyne badanie tego typu na jakie mogę pójść bez skierowania. Badanie USG nie wykazało żadnych zmian. Lekarz w ciemno zalecił rehabilitację, której obawiam się podjąć bez diagnozy.

W minionym tygodniu na własną rękę wykonałem prześwietlenie RTG (okazało się, że istnieje placówka, która robi takie badania na skierowanie wystawiane na miejscu). Badanie wykazało „lekkie ustawienie boczne rzepki” (opis badania).

Z uwagi na okoliczności, to jest lekceważenie ze strony placówki medycznej, braku diagnozy, poczucia bezsilności, chronicznego bólu który na przestrzeni miesięcy się nasilił,  jestem bardzo sfrustrowany, a właściwie na skraju załamania. Martwię się, że cała ta sytuacja pogorszyła stan kolana. Jestem zrozpaczony i sfrustrowany tą sytuacją. Perspektywa kolejnych miesięcy oczekiwania na leczenie mnie dobija.

Nie wiem jakie kroki powinienem dalej podjąć w celu szybkiej pełnej diagnozy i leczenia. Proszę o poradę czy mój przypadek nadaję się na kolejną wizytę w szpitalu? Co mam dalej robić?

P.s.
Niestety z uwagi na to, że uraz kolana uniemożliwił mi aktywność fizyczną przez te miesiące, pogorszyła się kondycja kręgosłupa, który leczę na dyskopatię. Po 1,5 roku muszę wrócić na rehabilitację w tym zakresie.

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry,

Jeżeli coś w kolanie się blokuje lub przeskakuje i tak długo boli  należy wykonać badanie MRI  i udać się do ortopedy zajmującego się w głównej mierze kolanami.

z poważaniem

lek. med. Solecki Wojciech

 

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.