Problem z Łąkotką

Answered
0
0

Mam 24 lata, i ból kolana. 4 lata temu mialem rekonstrukcje ACL, wszystko pomyślnie. Parę miesięcy temu doznałem urazu na treningu i od tamtego czasu  mam ból kolana i podejrzenie pęknięcia łąkotki, trzask w kolanie itp. Wynik rezonansu magnetycznego : stan po częściowym usunięciu rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej, w tylnej części trzonu pozioma szczelina pęknięcia, najpewniej dochodząca do powierzchni stawowych od strony udowej – uszkodzenie II/III. Moje pytanie brzmi, czy taki rodzaj uszkodzenia da się zszyć, a jesli nie, to czy po częściowym usunięciu da się wrócić do pełnej ruchomości w stawie, oraz do sportu, mianowicie do zapasów. Dziekuje i pozdrawiam

Najlepsza odpowiedź
0
0

Szanowny Panie,

Jak wspomniał w odpowiedzi powyżej dr Andrzej Solecki — jeżeli zobrazowane z wykorzystaniem MRI rozpoznanie uszkodzenia łąkotki zostanie potwierdzone śródoperacyjnie, a stan stawu jest stabilny — tzn.: przeszczepione wiązadło krzyżowe jest wydolne — to łąkotka może zostać zreperowana.

Oczywiście w Pana wieku usunięcie łąkotki jest działaniem niekorzystnym i niepożądanym. W związku z powyższym, ostateczna decyzja powinna zostać podjęta śródoperacyjnie, aby lekarz miał pewność, iż uzyskany wynik rezonansu w pełni odpowiada obrazowi artroskopowemu.

Zalecam konsultację ortopedyczną, na której lekarz specjalista zbada Pana i podejmie decyzję o zakwalifikowaniu na ewentualny zabieg operacyjny.

Z wyrazami szacunku,

dr n. med. Adrian Błasiak

Najlepsza odpowiedź
0
0

Szanowny Panie Mikołaju,

W Pana wieku poziome pęknięcie łąkotki wstępnie kwalifikuje się do podjęcia prób naprawy. Ostateczną decyzję o sposobie leczenia (tj.: szycie lub częściowa resekcja) lekarz podejmuje w trakcie operacji – w zależności od rzeczywistego stanu łąkotki.

Powrót do sportu jest możliwy w przypadku szycia łąkotki po ok. 3 miesiącach; po resekcji po ok. 4-6 tygodniach.

Przed decyzją o zabiegu ważne jest żeby sprawdzić stabilność kolana.

Z wyrazami szacunku,

dr n. med. Andrzej Solecki

Znaleziono 2 wyniki
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.