Problem z biodrem

Answered
0
0

Witam.

W dzieciństwie miałam operacje bioder po których zostały mi tylko blizny. Przez lata nie mialam żadnych problemów z biodrami. 20msc temu urodziłam syna. W ciąży delikatnie doskwierały mi biodra ale przeszło. Jakieś 2 msc temu ból powrócił i zaczął się nasilać. Na dzień dzisiejszy ciężko mi ubrać skarpetkę. Po przejściu kilku metrów nie mogę dalej iść. Boli w nocy przy spoczynku. Rano muszę się rozruszać zanim stanę na prawa nogę. Ból jest w pachwinie, na zewnątrz biodra a przy chodzeniu również ból całego uda. Lewe biodro nie boli. Zrobiłam rtg bioder. Wynik jest przetłumaczony w Google bo zdjęcie robiłam w Holandii.

Miednica AP i biodra boczne rejestrują obie strony. Brak wcześniejszego obrazowania do porównania. Poważnie zdeformowane prawe złącze stawu biodrowego z nieregularnymi kształtami panewki i podchrzęstnej torbieli. Głowa kości udowej po prawej stronie jest silnie zdeformowana i zawiera liczne wyjaśnienia cysteiczne. Prawe os jelita jest również bardzo różne z dużym objaśnieniem centralnym. Czy w młodym wieku występuje stan po urazie? Również lewostronny zdeformowany staw biodrowy ze stwardnieniem pandaka i zniekształconą głową.

Poważne odchylenia stawów biodrowych po obu stronach, w prawo więcej niż w lewo. Stare traumatyczne nieprawidłowości, prawda? Porada: skonsultuj się z ortopedą.

Na prośbę lekarza rodzinnego musiałam dowiedzieć się co było robione w dzieciństwie.  Moi rodzice nie żyją co nie było łatwe. Udało mi się jednak dowiedzieć od przyjaciółki mamy ze miałam dydplazje i przeprowadzoną osteotomie obu bioder.  Do ortopedy idę 29-10-2018. Mam 28 lat. Co mnie czeka? Ten opis nie wyglada dobrze. Czego mogę się spodziewać?

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Dzień dobry!

Mimo bardzo słabego tłumaczenia opis wskazuje na zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe prawego stawu biodrowego w przebiegu wrodzonej dysplazji.

Lepiej jednak byłoby ocenić faktyczne zdjęcie. W przyszłości na pewno do poważnego rozważenia będzie wykonanie endoprotezoplastyki stawu biodrowego, lecz ze względu na Pani młody wiek należałoby maksymalnie opóźnić tę operację, gdyż prawie na pewno w tym wieku wymagałaby Pani reoperacji za kolejne 15-20 lat.

W zależności od stanu bioder jedną z alternatyw są osteotomie poprawiające biomechanikę w obrębie stawu np. metodą Ganz’a.

W Polsce największe doświadczenie w wykonywaniu trudnych osteotomii stawów biodrowych ma prof. Jarosław Czubak z Otwocka, warto udać się na konsultację do niego mimo na pewno długiego terminu. Proszę mu dokładnie opisać sytuację. U nas w szpitalu stawami biodrowymi zajmuje się dr Podżorski – kilkadziesiąt lat doświadczenia w leczeniu schorzeń stawu biodrowego – doskonale pamięta czasy, w których dysplazja, taka jak u Pani była bardzo powszechna i operowało się ich wiele – warto także udać się na konsultację do niego.

Pozdrawiam,

lek. med. Podsiadło Mikołaj

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.