Opis rezonansu stawu kolanowego

Answered
0
0

Witam. Wczoraj odebrałam wynik powtórnego rezonansu stawu kolanowego po urazie ACL II stopnia. Na samym końcu opisu jest wzmianka takiej treści

„w diagnostyce różnicowej wygojona torbiel, możliwa drobna zmiana o charakterze chrzęstniaka śródkostnego”.

Internet mówi, że chrzęstniak sródkostny to łagodny nowotwór kości, a co może powiedzieć o tym specjalista? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam!

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Droga Pacjentko,

proszę pamiętać ,że wynik nawet najdokładniejszego badania obrazowego- także  MRI – jest jedynie  jednym z elementów diagnozy. Nie można oceniać wyniku badania, a tym bardziej cytowanego przez Panią niewielkiego  fragmentu opisu badania, w oderwaniu od pełnego obrazu klinicznego. Przytaczany przez Panią opis wskazuje na konieczność różnicowania, a więc uwzględnienia wszystkich elementów procesu diagnostyczno-leczniczego  -w tym  badania klinicznego, oceny charakteru objawów i dolegliwości. Chrzęstniak śródkostny to rzeczywiście forma łagodnego, dobrze zróżnicowanego nowotworu kości, ale o takim rozpoznaniu, aby było ono  rzetelne i uczciwe  możemy mówić dopiero po bezpośredniej ocenie histo-patologicznej- pod mikroskopem- usuniętej/pobranej zmiany. W zależności od sytuacji czasem takie zmiany pozostawia się jedynie do systematycznej obserwacji i kontroli. Aby ustalić właściwy sposób postępowania proszę udać się z powyższym badaniem do specjalisty ortopedy.

Z poważaniem

lek. med. Zbigniew Dajewski 

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.