Jałowa martwica obu kości udowych

Answered
0
0

Witam bardzo proszę o porade. Skrecilam lewe biodro ktore bolalo coraz bardziej i utykanie tez nie przeszlo zrobilam rezonans wyszlo ze martwica obu głów kosci udowych dodatkowo w lewej rozlany obrzek i wysiek w torebce stawowej. Dodam ze od 3 lat choruje na zespół devica i jestem leczona sterydami ale malymi dawkami i nie na codzien oraz dozylnoe rytuksymabem co 3mies. Co ten wynik oznacza dla mnie? Dziewczyna 25lat.

Najlepsza odpowiedź
0
0

Szanowna Pani Agato,

rozpoznanie w MRI martwicy aseptycznej głów kk. udowych nie jest wynikiem przebytego urazu. Takie zmiany były już zapewne przed urazem biodra. Stąd większe dolegliwości ze strony biodra lewego, gdyż uraz nałożył się na istniejące już zmiany martwicze. Martwica aseptyczna stawu biodrowego to tzw. koksartroza ischemiczna tzn. zmiany zwyrodnieniowe na podłożu niedokrwiennym / zaburzenia ukrwienia, czyli „odżywienia” głowy k.udowej oraz panewki/. Prowadzi to do zniekształcenia głowy i panewki stawu biodrowego, ograniczenia ruchu i w konsekwencji do konieczności wykonania endoprotezoplastyki.

Objawy pourazowe biodra lewego wymagają odciążenia. Wskazane ponowne wykonanie MRI za ok. 3 m-ce celem oceny progresji zmian.

Z wyrazami szacunku,

dr n. med. Jerzy Podżorski

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.