Interpretacja wyniku rezonansu stawu kolanowego

Answered
0
0

Czy na podstawie poniższego fragmentu opisu rezonansu stawu kolanowego można określić dokładny typ uszkodzenia łąkotki? Chodzi mi dokładnie czy łąkotka jest ”pęknięta” czy jest również jej kawałek oberwany.

„…Obrzęk i brzeżne wielokierunkowe uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej z pseudouchyłkiem łakotkowym. Morfologia łąkotki bocznej prawidłowa. Więzadło krzyżowe przednie miernie obrzeknięte w odcinku piszczelowym. Kolekcja płynu w przedziale międzykłykciowym… Wnioski: Uszkodzenie MM i mierne ACL. Poza tym jw.” (cała reszta prawidłowa).

Pytam, gdyż jeden lekarz stwierdził oglądając rezonans (nie czytając opisu) i robiąc wywiad (nie mogłem prostować do końca nogi), że kawałek łąkotki jest oberwany i to on blokuje mi kolano. Zalecił operacje. Dodam, że nie wykonał badana. Jednak z dnia na dzień zacząłem już prostować kolano coraz bardziej i ból przy tym malał. Byłem następnie na konsultacji u innego lekarza, który po wywiadzie, badaniu oraz przeczytaniu opisu rezonansu (ten natomiast nie chciał oglądać samego rezonansu) stwierdził, że część łąkotki nie jest na pewno oberwana i może się uda bez artroskopii.

Z góry dziękuję!

Najlepsza odpowiedź
0
0

Szanowny panie Kamilu,

interpretacja rezonansu odbywa się w pierwszej kolejności na obrazie w połączeniu z badaniem pacjenta. Decyzję o operacji również podejmujemy nie tylko na podstawie rezonansu, ale prezentowanych dolegliwości i oczekiwań pacjenta. Opis sugeruje niestabilne uszkodzenie, które prawdopodobnie trzeba będzie zaopatrzyć operacyjnie.

Z wyrazami szacunku,
lek. med. Wojciech Solecki

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.