Interpretacja rezonansu magnetycznego kolan

Answered
0
0

Od roku występuje u mnie ból obydwu kolan, z boku oraz z przodu, czasem również był to ból mięśni ud i piszczeli, lecz nie wiem czy jest to powiązane. Ból nasila się zazwyczaj po wysiłku i skóra wokół kolan ociepla się. Ból pojawia się również czasem w różnych sytuacjach bez powodu, przynajmniej moim zdaniem. Ustępuje po części, gdy prostuje całkowicie nogi jeśli np siedzę ze zgiętymi nogami. Urazów ani żadnych operacji nie miałam ale był czas rok temu kiedy ćwiczyłam prawie codziennie i jeździłam na rowerze przez około pół roku. Przestałam gdy ból się pojawił, jednak do tej pory nie ustąpił.

Pół roku temu od jednego lekarza dostałam antybiotyki na miesiąc z racji że czuł jak rzepka ociera mi się kiedy zginam nogę , jednak nic to nie dało. Dwa miesiące temu miałam zrobiony rezonans obu kolan i takie dostałam wyniki:

Kolano prawe: Prawidłowa łąkotka przyśrodkowa i boczna. Chrząstka przedziału przyśrodkowego, bocznego bez wyraźnych uszkodzeń. Rzepka w nieznacznej lateralizacji i bocznym odchyleniu oraz nieco wyżej położona. Odległość TT-TG ok 1,6 cm, wskaźnik Insall- Salvati 1,4. Nie wykazano ewidentnej chondromalacji udowo-rzepkowej. Nieznaczny obrzęk górno-bocznej części ciała tłuszczowego Hoffy pomiędzy bliższą częścią więzadła własciwego rzepki i kłykciem bocznym kości udowej w przebiegu zmian przeciążeniowych (patellar tendon – lateral femoralfriction syndrome). Aparat więzadłowy stawu kolanowego zachowany. Nie wykazano zmian obrzękowych szpiku kostnego. Niewielki wysięk w jamie stawowej i odczyn błony maziowej. Ślad płynu w jamie stawowej. Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych.

R: Nieznaczna lateralizacja / boczne odchylenie i nieco wyższe ustawienie rzepki z wczesnymi zmianami przeciążeniowymi w górno-bocznej części przedziału udowo-rzepkowego, bez wyraźnej chondromalacji.

Kolano lewe: Prawidłowa łąkotka przyśrodkowa i boczna. Chrząstka przedziału przyśrodkowego, bocznego bez wyraźnych uszkodzeń. Podobnie jak w kolanie prawym rzepka w nieznacznej lateralizacji i bocznym odchyleniu. Odległość TT-TG ok 2,2 cm, wskaźnik Insall- Salvati 1,3. Chrząstka rzepki minimalnie niejednorodna, bez ubytków. Minimalny odczyn obrzękowy górno-bocznej części ciała tłuszczowego Hoffy. Aparat więzadłowy stawu kolanowego zachowany. Nie wykazano zmian obrzękowych szpiku kostnego. Ślad płynu w jamie stawowej. Nie wykazano wolnych ciał śródstawowych.

R: Nieznaczna lateralizacja / boczne odchylenie , bez wyraźnych uszkodzeń strukturalnych w stawie kolanowym lewym.

Podejrzeniem jest chondromalacja, przewlekły zespół bólowy

Mogę prosić o interpretacje wyników i wskazania zanim udam się do lekarza osobiście? Ponieważ mieszkam aktualnie za granicą i niestety nie będzie to możliwe w najbliższym czasie, a chciałabym dostać różne opinie już teraz z racji że męczę się z tym bólem mając dopiero 22 lata i chciałabym mieć porównanie gdy dostanę zalecenia po wizycie.

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Szanowna Pacjentko!

Na wstępie rzecz najważniejsza – leczymy człowieka, a nie wyniki badań!  Rzetelna i prawidłowa interpretacja badania obrazowego, w tym także rezonansu magnetycznego, możliwa jest więc jedynie po uprzednim, bezpośrednim badaniu klinicznym. Proszę pamiętać ,że każde, nawet tak dokładne badanie obrazowe jak MRI ma swoje ograniczenia. Oceniane w MRI obrazy nie muszą dawać żadnych dolegliwości u Jednego Pacjenta , a u innego będą przyczyną takowych. Wynik badania, w tym także rezonansu ma pomóc w ustaleniu trafnej diagnozy.   A na nią składa się  dokładnie zebrany wywiad, typ budowy kończyny, charakter dolegliwości no i samo badanie lekarskie. Tego wszystkiego w rezonansie nie zobaczymy! Badanie takie wykonujemy nie po to aby „coś zobaczyć” , ale wtedy kiedy ma ono zróżnicować nam przyczyny  dolegliwości, tylko wtedy może ono nam pomóc.  Chondromalacja o której Pani pisze jest wynikiem wczesnego zużycia lub przeciążenia chrząstki, ale w pewnych sytuacjach nie musi stanowić choroby- związane jest to z typem budowy stawu, wiekiem Pacjenta, ale także Jego funkcjonowaniem- uprawianą aktywnością ruchową czy nawet pracą. Sytuacja wdrożenia antybiotyku z powodu „ocierania rzepki…”  o czym Pani pisze jest wielce wątpliwa, antybiotyk stosujemy jedynie w sytuacji infekcji bakteryjnej i to także z pewnymi zastrzeżeniami!

Rezonans magnetyczny jest więc jedynie i aż……ale jednak pomocą w ustaleniu trafnej diagnozy i w żadnym razie nie zastąpi wizyty u specjalisty ze skrupulatnym i  rzetelnym badaniem ortopedycznym

Z poważaniem

lek. med. Zbigniew Dajewski   

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.