Artrografia MR stawu biodrowego

Answered
0
0

Witam.
Po rekonstrukcji acl zaczely sie problemy z biodrem po stronie nogi operowanej.Doszlo do przrkrzywienia miednic. Niestety rehabilitacja nie pomaga a nawet jeat gorzej. Ból biodra wystepuje podczas rotacji wew i w zgięciu. Wynik badania artro MR
Uzyskano prawidłowe zakontrastowanie jamy stawowej. W badaniu uwidoczniono: więzadło biodrowo-udowe – więzadło łonowo-udowe – więzadło kulszowo-udowe – więzadło głowy kości udowej – o prawidłowym sygnale i przyczepie. Obrąbek stawowy w części: W części przednio-górnej – nieznacznie rozwłókniony, bez cech pęknięcia, pod przyczepem obrąbka niewielka torbiel podchrzęstna śr 2mm, bez cech komunikacji z światłem stawu W części tylnej – prawidłowy sygnał bez cech uszkodzenia. Kości: Szyjka i głowa kości udowej – prawidłowa; Kąt Alfa po stronie lewej – 57 stopni ; Kąt Alfa po stronie prawej 81 stopni Panewka – obustronnie płytkie panewki, podejrzenie wrodzonej dysplazji do dokładnej oceny w RTG. Kość łonowa, kulszowa, talerze kości biodrowych – prawidłowy obraz szpiku Spojenie łonowe – bez zmian Chrząstka szklista – bez cech ubytków oraz chonodromalacji. Mięśnie i ścięgna – zmian nie wykazują Tkanki miękkie – w normie Kaletki – bez cech wysięku Nerwy i naczynia – w normie Skóra i tkanka podskórna – bez wysięku.

Proszę o komentarz do opisu. O czym swiadczy taka rożnica w kątach alfa w obu biodrach? Czy sytuacja jest poważna?

Bardzo dobra odpowiedź
0
0

Witam,

Kąt alfa w prawym biodrze jest zwiększony co może świadczyć, łącznie z objawami klinicznymi, o występowaniu w tym stawie tzw konfliktu panewkowo – udowego. Poza tym w/g opisu w stawie nie ma większych uszkodzeń. Jeżeli nieskuteczne jest leczenie rehabilitacyjne (modyfikacja aktywności, terapie manualne, odpowiednie ćwiczenia) należy zastanowić się nad leczeniem operacyjnym. Aktualnie zabieg operacyjny konfliktu panewkowo – udowego, po odpowiedniej kwalifikacji, może być wykonany techniką artroskopową.

pozdrawiam

lek.med Ring Rafał

Znaleziono 1 wynik
Twoja odpowiedź

Proszę się aby przejść dalej.